Fasco Belt Drive Motor, 600 RPM, 1/160-1/120 HP, 208-240 V, 3.3" Diameter, Open Air Over
- General Purpose Motor
- 3.3" Diameter
- Shaded Pole
- Thermally Protected
- Open Air Over
- Class B Insulation, 40°C Ambient
- Sleeve Bearing
- 5/16" Diameter Shaft with Flat
- 16" Leads with Ring Terminals
- Extended Studs Opposite Shaft End
$228.00 USD
PRODUCT INFO
Features
Automatic thermal protection. Low starting amps. All-angle sleeve bearing. Resilient mounting furnished. 40°C ambient. Continuous duty. Reversible rotation. 60 Hz. Class A insulation. Not recommended where automatic reset creates a hazard
SPECIFICATIONS
| Nameplate Specifications | |
| UPC | 815585027881 |
| Output HP | 1/160 - 1/120 Hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Current | 0.50 A |
| Service Factor | 1 |
| Duty | Air Over |
| Frame | 3.3 |
| Thermal Protection | Thermally Protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 208-240 V |
| Speed | 600 rpm |
| Phase | 1 |
| Insulation Class | B |
| Enclosure | Open Air Over |
| Ambient Temperature | 40 °C |
| CSA | Y |
| Technical Specifications | |
| Electrical Type | Shaded Pole |
| Poles | 12 |
| Mounting | Extended Studs |
| Opp Drive End Bearing | Sleeve |
| Shaft Type | Flat |
| Frame Length | 2.32 in |
| Shaft Extension | 1.00 in |
| Rotation | Counterclockwise Shaft End |
| Frame Material | Steel |
| Overall Length | 3.88 in |
| Shaft Diameter | 0.313 in |
MANUALS
Related products
BRAND: Supplyshop
R404A (R-125/R-143a/R-134a) (44/52/4 wt%)
BRAND: Marathon
BRAND: Marathon
BRAND: Marathon
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: Trane and Fasco models: X70671653-01,X70671656-01, X70671654, X70671652-01, MOT9192, MOT9188, 7126-4088, 7126-4089, 7126-4090, 7126-4299
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
BRAND: Genteq
Replaces: GE #5KC29BG5866S
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
BRAND: Browning
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: Carrier #E020-705563-02 and 7817-0299
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: IEC #5KCP29BK6777S, 5KCP29BK790S, 5KCP29BK8383S, 700215-16
On Back Order Until Beginning of Sept. 2024
BRAND: Century
Replaces motors in units by Carrier/Bryant and others
Available in 2-4 days

HVAC
Plumbing
Tools & Test Instruments