Fasco Direct Drive Motor, 900 RPM, 1/60 HP, 115 V, 3.3" Diameter, Open Air Over
- Fan and Blower Duty Motor
- 3.3" Diameter
- Shaded Pole
- Thermally Protected
- Open Air Over
- Class B Insulation, 40°C Ambient
- Sleeve Bearing
- 5/16" Diameter Shaft with Flat
- 15" Leads
- Exntend Studs Shaft End and Opposite Shaft End
$265.00 USD
PRODUCT INFO
Applications
Fans, blowers, office equipment, portable heaters, electric heaters, kitchen and bath ventilators
Features
Short body lengths makes them adaptable to limited space use. Flatted shaft, thermally protected, 60 Hz
SPECIFICATIONS
| Nameplate Specifications | |
| UPC | 815585029779 |
| Output HP | 1/60 Hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Current | 1.80 A |
| Service Factor | 1 |
| Duty | Air Over |
| Frame | 3.3 |
| Thermal Protection | Thermally Protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |
| Speed | 900 rpm |
| Phase | 1 |
| Insulation Class | B |
| Enclosure | Open Air Over |
| Ambient Temperature | 40 °C |
| CSA | N |
| Technical Specifications | |
| Electrical Type | Shaded Pole |
| Poles | 8 |
| Mounting | Extended Studs |
| Opp Drive End Bearing | Sleeve |
| Shaft Type | Flat |
| Frame Length | 3.13 in |
| Shaft Extension | 2.5 in |
| Rotation | Counterclockwise Shaft End |
| Frame Material | Steel |
| Overall Length | 5.94 in |
| Shaft Diameter | 0.313 in |
MANUALS
Related products
BRAND: Supplyshop
R404A (R-125/R-143a/R-134a) (44/52/4 wt%)
BRAND: Fasco
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: 2008243
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: Trane and Fasco models: X70671653-01,X70671656-01, X70671654, X70671652-01, MOT9192, MOT9188, 7126-4088, 7126-4089, 7126-4090, 7126-4299
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
BRAND: Genteq
Replaces: GE #5KC29BG5866S
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
BRAND: Browning
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: Carrier #E020-705563-02 and 7817-0299
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: IEC #5KCP29BK6777S, 5KCP29BK790S, 5KCP29BK8383S, 700215-16
On Back Order Until Beginning of Sept. 2024
BRAND: Century
Replaces motors in units by Carrier/Bryant and others
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Replaces motors in units by Carrier/Bryant and others
Available in 2-4 days

HVAC
Plumbing
Tools & Test Instruments