Century Direct Drive Motor, 1050 RPM, 1/15 HP, 115 V, 4.4" Diameter, Open Air Over
- Heating - Ventilating - Welding Unit Motor
- 4.4" Diameter
- Shaded Pole
- Thermally Protected
- Open Air Over
- Class A Insulation, 40°C Ambient
- Sleeve Bearing
- 3/8" Diameter Shaft with Flat
- 12" Leads
- Extended Studs Shaft End. Resilient Ring Mounting
$318.15 USD
PRODUCT INFO
Applications
Direct drive blowers, direct drive fans |Can serve as replacement motors on heating and ventilating units by Duotherm, Lennox, Bohn, Reznor, Intertherm, etc., also suitable for roof and wall ventilators, unit heaters and exhaust fans
Features
Thermally protected, single-speed. Shaft: all models have 1-1/2" long flat
SPECIFICATIONS
| Nameplate Specifications | |
| UPC | 786674005991 |
| Output HP | 1/15 Hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Current | 2.5 A |
| Service Factor | 1 |
| Duty | Continuous Air Over |
| Frame | 4.4 |
| Thermal Protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |
| Speed | 1050 rpm |
| Phase | 1 |
| Insulation Class | A |
| Enclosure | Open Air Over |
| Ambient Temperature | 40 °C |
| CSA | N |
| Technical Specifications | |
| Electrical Type | Shaded Pole |
| Poles | 6 |
| Mounting | Extended Studs |
| Opp Drive End Bearing | Sleeve |
| Shaft Type | Flat |
| Shaft Extension | 3/8 X 2 1/2 in |
| Rotation | Clockwise Shaft End |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Overall Length | 6.54 in |
| Shaft Diameter | 0.375 in |
MANUALS
Related products
BRAND: Supplyshop
R404A (R-125/R-143a/R-134a) (44/52/4 wt%)
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: Trane and Fasco models: X70671653-01,X70671656-01, X70671654, X70671652-01, MOT9192, MOT9188, 7126-4088, 7126-4089, 7126-4090, 7126-4299
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
BRAND: Genteq
Replaces: GE #5KC29BG5866S
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
BRAND: Browning
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: Carrier #E020-705563-02 and 7817-0299
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: IEC #5KCP29BK6777S, 5KCP29BK790S, 5KCP29BK8383S, 700215-16
On Back Order Until Beginning of Sept. 2024
BRAND: Century
Replaces motors in units by Carrier/Bryant and others
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Replaces motors in units by Carrier/Bryant and others
Available in 2-4 days

HVAC
Plumbing
Tools & Test Instruments