Century Direct Drive Motor, 1050 RPM, 1/5 HP, 115 V, 42 Frame, Open Air Over
- Furnace Blower - Attic Ventilator - Air Handler - Fan Coil Motor
- 5" Diameter - 42 Frame
- Shaded Pole
- Thermally Protected
- Open Air Over
- Class A Insulation, 40°C Ambient
- Sleeve Bearing
- 1/2" Diameter Shaft with Flat
- 29" Leads
- Extended Studs Shaft End, Resilient Ring Mounting, Belly Band
$277.20 USD
PRODUCT INFO
Applications
Direct drive furnace blowers, shaft mounted fans, unit heaters or any continuous duty application where the motor is located in the airstream
Features
Automatic reset thermal protectors. All motors have 30" leads
SPECIFICATIONS
| Nameplate Specifications | |
| UPC | 786674014054 |
| Output HP | 1/5 Hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Current | 6.0 A |
| Service Factor | 1 |
| Duty | Air Over |
| Frame | 42Y |
| Thermal Protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |
| Speed | 1050 rpm |
| Phase | 1 |
| Insulation Class | A |
| Enclosure | Open Air Over |
| Ambient Temperature | 40 °C |
| CSA | Y |
| Technical Specifications | |
| Electrical Type | Shaded Pole |
| Poles | 6 |
| Mounting | Resilient Rings |
| Opp Drive End Bearing | Sleeve |
| Shaft Type | Flat |
| Shaft Extension | 5.5 in |
| Rotation | Counterclockwise Lead End |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Overall Length | 8.88 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
MANUALS
Related products
BRAND: Supplyshop
R404A (R-125/R-143a/R-134a) (44/52/4 wt%)
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: Trane and Fasco models: X70671653-01,X70671656-01, X70671654, X70671652-01, MOT9192, MOT9188, 7126-4088, 7126-4089, 7126-4090, 7126-4299
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
BRAND: Genteq
Replaces: GE #5KC29BG5866S
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
BRAND: Browning
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: Carrier #E020-705563-02 and 7817-0299
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: IEC #5KCP29BK6777S, 5KCP29BK790S, 5KCP29BK8383S, 700215-16
On Back Order Until Beginning of Sept. 2024
BRAND: Century
Replaces motors in units by Carrier/Bryant and others
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Replaces motors in units by Carrier/Bryant and others
Available in 2-4 days

HVAC
Plumbing
Tools & Test Instruments