Century Direct Drive Motor, 850 RPM, 1/10 HP, 115 V, 4.4" Diameter, Open Air Over
- Heating - Ventilating - Welding Unit Motor
- 4.4" Diameter
- Shaded Pole
- Thermally Protected
- Open Air Over
- Class A Insulation, 40°C Ambient
- Sleeve Bearing
- 3/8" Diameter Shaft with Flat
- 30" Leads
- Extended Studs Shaft End, Resilient Ring Mounting
$346.50 USD
PRODUCT INFO
Features
All-angle sleeve bearings, automatic thermal overload protectionю Open design, shaded pole, no mounting rings
SPECIFICATIONS
| Nameplate Specifications | |
| UPC | 786674006080 |
| Output HP | 1/10 Hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Current | 4.0 A |
| Service Factor | 1 |
| Duty | Continuous Air Over |
| Frame | 4.4 |
| Thermal Protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |
| Speed | 850 rpm |
| Phase | 1 |
| Insulation Class | A |
| Enclosure | Open Air Over |
| Ambient Temperature | 40 °C |
| CSA | N |
| Technical Specifications | |
| Electrical Type | Shaded Pole |
| Poles | 6 |
| Mounting | Extended Studs |
| Opp Drive End Bearing | Sleeve |
| Shaft Type | Flat |
| Shaft Extension | 3/8 X 2 1/2 in |
| Rotation | Counterclockwise Lead End |
| Frame Material | N/A |
| Overall Length | 6.54 in |
| Shaft Diameter | 0.375 in |
MANUALS
Related products
BRAND: Supplyshop
R404A (R-125/R-143a/R-134a) (44/52/4 wt%)
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: Trane and Fasco models: X70671653-01,X70671656-01, X70671654, X70671652-01, MOT9192, MOT9188, 7126-4088, 7126-4089, 7126-4090, 7126-4299
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
BRAND: Genteq
Replaces: GE #5KC29BG5866S
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
BRAND: Browning
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: Carrier #E020-705563-02 and 7817-0299
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: IEC #5KCP29BK6777S, 5KCP29BK790S, 5KCP29BK8383S, 700215-16
On Back Order Until Beginning of Sept. 2024
BRAND: Century
Replaces motors in units by Carrier/Bryant and others
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Replaces motors in units by Carrier/Bryant and others
Available in 2-4 days

HVAC
Plumbing
Tools & Test Instruments