Home
HVAC
HVAC Motors
Direct Drive Motors
Century Direct Drive Motor, 1625 RPM, 1/2 HP, 115 V, 48 Frame, Open Air Over
Century Direct Drive Motor, 1625 RPM, 1/2 HP, 115 V, 48 Frame, Open Air Over
Availability:
In-Stock
- Direct Drive Fan & Blower Motor
- 5.6" Diameter - 48 Frame
- Permanent Split Capacitor (PSC); Capacitor Required: 15 Mfd-370 Volts (Not Supplied with Motor)
- Sleeve Bearing
- 1/2" Diameter Shaft with Flat
- 26" Leads
- Extended Studs Shaft End, Resilient Ring Mounting, Belly Band
- HM106-0088 replaces the following brands and item numbers: Designed as replacements for direct drive furnaces, air conditioners, exhaust fans, etc.
$371.70 USD
PRODUCT INFO
Applications
Designed as replacements for direct drive furnaces, air conditioners, exhaust fans, etc.
Features
Automatic thermal protection. Reversible rotation. Resilient rings included
SPECIFICATIONS
| Nameplate Specifications | |
| UPC | 786674020604 |
| Output HP | 1/2 Hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Current | 7.6 A |
| Service Factor | 1 |
| Duty | Air Over |
| Frame | 48Y |
| Thermal Protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |
| Speed | 1625 rpm |
| Phase | 1 |
| Insulation Class | A |
| Enclosure | Open Air Over |
| Ambient Temperature | 40 °C |
| CSA | Y |
| Technical Specifications | |
| Electrical Type | Permanent Split Capacitor |
| Poles | 4 |
| Mounting | Resilient Rings |
| Opp Drive End Bearing | Ball |
| Shaft Type | Flat |
| Frame Length | 4.50 in |
| Shaft Extension | 6.4 in |
| Rotation | Reversible |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Overall Length | 11.55 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
MANUALS
Related products
BRAND: Supplyshop
SKU: #R404A
$295.00 USD
R404A (R-125/R-143a/R-134a) (44/52/4 wt%)
BRAND: Century
SKU: #EM3587
$152.25 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #EM3584
$117.60 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #EM3585
$130.20 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
SKU: #6303R
Genteq Condenser Fan ECM Motor, 850/1100 RPM, 1/3 HP, 208-230 V, 48 Frame, Totally Enclosed Air Over
$303.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
SKU: #D2851
$697.00 USD
Replaces: Trane and Fasco models: X70671653-01,X70671656-01, X70671654, X70671652-01, MOT9192, MOT9188, 7126-4088, 7126-4089, 7126-4090, 7126-4299
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
SKU: #3737
$200.00 USD
BRAND: Genteq
Sold Out
Replaces: GE #5KC29BG5866S
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #9724
$201.60 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
SKU: #L070X1/2
$12.10 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
SKU: #1082031
$13.75 USD
BRAND: Browning
SKU: #2454759
$29.70 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Marathon
SKU: #B318
$468.00 USD
BRAND: Genteq
SKU: #6407
$590.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
SKU: #2824
$345.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Genteq Condenser Fan ECM Motor, 850/1100 RPM, 1/5 HP, 208-230 V, 48 Frame, Totally Enclosed Air Over
Sold Out
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Sold Out
Replaces: Carrier #E020-705563-02 and 7817-0299
Available in 2-4 days

HVAC
Plumbing
Tools & Test Instruments