Home
HVAC
HVAC Motors
Direct Drive Motors
Fasco Direct Drive Motor, 1050 RPM, 1/10-1/12-1/15 HP, 115 V, 42 Frame, Open Air Over
Fasco Direct Drive Motor, 1050 RPM, 1/10-1/12-1/15 HP, 115 V, 42 Frame, Open Air Over
Availability:
Out-Stock
- Direct Drive Blower Motor
- 5" Diameter - 42 Frame
- Shaded Pole
- Thermally Protected
- Open Shaft End End-Frame and Lead End End-Frame, Enclosed Shell, Air Over
- Class A Insulation, 40°C Ambient
- Sleeve Bearing
- 3/8" Diameter Shaft with Flat
- 24" Leads
- Resilient Ring Mounting, Belly Band
$298.00 USD
SPECIFICATIONS
| Nameplate Specifications | |
| UPC | 815585028710 |
| Output HP | 1/10 - 1/12 - 1/15 Hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Current | 3.4/2.8/2.4 A |
| Service Factor | 1 |
| Duty | Air Over |
| Frame | 42 |
| Thermal Protection | Thermally Protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |
| Speed | 1050 rpm |
| Phase | 1 |
| Insulation Class | A |
| Enclosure | Open Air Over |
| Ambient Temperature | 40 °C |
| CSA | Y |
| Technical Specifications | |
| Electrical Type | Shaded Pole |
| Poles | 6 |
| Mounting | Resilient Rings |
| Opp Drive End Bearing | Sleeve |
| Shaft Type | Flat |
| Shaft Extension | 3.88 in |
| Rotation | Clockwise Shaft End |
| Frame Material | Na |
| Overall Length | 8.47 in |
| Shaft Diameter | 0.375 in |
MANUALS
Related products
BRAND: Supplyshop
SKU: #R404A
$295.00 USD
R404A (R-125/R-143a/R-134a) (44/52/4 wt%)
BRAND: Fasco
SKU: #2824
$345.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Sold Out
Replaces: 2008243
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
SKU: #D120
$101.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
SKU: #6303R
Genteq Condenser Fan ECM Motor, 850/1100 RPM, 1/3 HP, 208-230 V, 48 Frame, Totally Enclosed Air Over
$303.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
SKU: #D2851
$697.00 USD
Replaces: Trane and Fasco models: X70671653-01,X70671656-01, X70671654, X70671652-01, MOT9192, MOT9188, 7126-4088, 7126-4089, 7126-4090, 7126-4299
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
SKU: #3737
$200.00 USD
BRAND: Genteq
Sold Out
Replaces: GE #5KC29BG5866S
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #9724
$201.60 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
SKU: #L070X1/2
$12.10 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
SKU: #1082031
$13.75 USD
BRAND: Browning
SKU: #2454759
$29.70 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Marathon
SKU: #B318
$468.00 USD
BRAND: Genteq
SKU: #6407
$590.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #FDL1054
$371.70 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #BL6414
$231.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Genteq Condenser Fan ECM Motor, 850/1100 RPM, 1/5 HP, 208-230 V, 48 Frame, Totally Enclosed Air Over
Sold Out
Available in 2-4 days

HVAC
Plumbing
Tools & Test Instruments