Home
HVAC
HVAC Motors
Direct Drive Motors
Fasco Direct Drive Motor, 1500 RPM, 1/70 HP, 115 V, 3.3" Diameter, Open Air Over
Fasco Direct Drive Motor, 1500 RPM, 1/70 HP, 115 V, 3.3" Diameter, Open Air Over
Availability:
In-Stock
- General Purpose Motor
- 3.3" Diameter
- Shaded Pole
- Thermally Protected
- Open Shaft End and Lead End, Enclosed Shell, Air Over
- Class B Insulation, 40°C Ambient
- Sleeve Bearing
- 1/4" Diameter Shaft with Flat
- 12" Leads
- Extended Studs Shaft End and Lead End, Belly Band Mount
$101.00 USD
PRODUCT INFO
Applications
Electric wall and ceiling heaters, gas and oil heaters, range hood vents, fans, blowers, etc.
Features
Open ventilated enclosures, to be located in the airstream, thermally protected. Studs: four on 2.84" centers, both ends of motor
SPECIFICATIONS
| Nameplate Specifications | |
| UPC | 815585028284 |
| Output HP | 1/70 Hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Current | 0.70 A |
| Service Factor | 1 |
| Duty | Air Over |
| Frame | 3.3 |
| Thermal Protection | Thermally Protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | 1 |
| Insulation Class | B |
| Enclosure | Open Air Over |
| Ambient Temperature | 40 °C |
| CSA | Y |
| Technical Specifications | |
| Electrical Type | Shaded Pole |
| Poles | 4 |
| Mounting | Extended Studs |
| Opp Drive End Bearing | Sleeve |
| Shaft Type | Flat |
| Frame Length | 1.95 in |
| Shaft Extension | 2.30 in |
| Rotation | Clockwise Shaft End |
| Frame Material | Steel |
| Overall Length | 4.78 in |
| Shaft Diameter | 0.250 in |
MANUALS
Related products
BRAND: Supplyshop
SKU: #R404A
$295.00 USD
R404A (R-125/R-143a/R-134a) (44/52/4 wt%)
BRAND: Fasco
SKU: #2824
$345.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Sold Out
Replaces: 2008243
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Sold Out
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
SKU: #6303R
Genteq Condenser Fan ECM Motor, 850/1100 RPM, 1/3 HP, 208-230 V, 48 Frame, Totally Enclosed Air Over
$303.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
SKU: #D2851
$697.00 USD
Replaces: Trane and Fasco models: X70671653-01,X70671656-01, X70671654, X70671652-01, MOT9192, MOT9188, 7126-4088, 7126-4089, 7126-4090, 7126-4299
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
SKU: #3737
$200.00 USD
BRAND: Genteq
Sold Out
Replaces: GE #5KC29BG5866S
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #9724
$201.60 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
SKU: #L070X1/2
$12.10 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
SKU: #1082031
$13.75 USD
BRAND: Browning
SKU: #2454759
$29.70 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Marathon
SKU: #B318
$468.00 USD
BRAND: Genteq
SKU: #6407
$590.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #FDL1054
$371.70 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #BL6414
$231.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Genteq Condenser Fan ECM Motor, 850/1100 RPM, 1/5 HP, 208-230 V, 48 Frame, Totally Enclosed Air Over
Sold Out
Available in 2-4 days

HVAC
Plumbing
Tools & Test Instruments