Home
HVAC
HVAC Motors
Condenser Fan Motors
Genteq Condenser Fan Motor, 1075 RPM, 1/2 HP, 208-230 V, 48 Frame, Open Air Over
Genteq Condenser Fan Motor, 1075 RPM, 1/2 HP, 208-230 V, 48 Frame, Open Air Over
Availability:
Out-Stock
- Condenser Fan - Heat Pump Motor
- 5.6" Diameter - 48 Frame
- Permanent Split Capacitor (PSC); Capacitor Required: 10 Mfd-370 Volts (Not Supplied with Motor)
- Thermally Protected
- Semi-Enclosed Air Over
- Class B Insulation, 60°C Ambient
- Sleeve Bearing
- 1/2" Diameter Shaft with Double Flat
- 26" Leads
- Shaft Up/Horizontal, Extended Pulley End Clampbolts, Belly Band
$223.00 USD
PRODUCT INFO
Applications
Designed for condenser fan and heat pump units requiring vertical shaft up or vertical shaft down positioning with belly band or extended clamp screw mounting
Features
Automatic thermal protection. For shaft up application. Standard efficiency
SPECIFICATIONS
| Nameplate Specifications | |
| UPC | 815585021711 |
| Output HP | 1/2 Hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Current | 3.60 A |
| Service Factor | 1 |
| Duty | Continuous Air Over |
| Frame | 48 |
| Thermal Protection | Thermally Protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 208-230 V |
| Speed | 1075 rpm |
| Phase | 1 |
| Insulation Class | B |
| Enclosure | Open Air Over |
| Ambient Temperature | 60 °C |
| CSA | Y |
| Technical Specifications | |
| Electrical Type | Permanent Split Capacitor |
| Poles | 6 |
| Mounting | Round |
| Opp Drive End Bearing | Sleeve |
| Shaft Type | Double Flat |
| Frame Length | 4.32 in |
| Shaft Extension | 6.00 in |
| Rotation | Reversible |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Overall Length | 11.88 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
Related products
BRAND: Supplyshop
SKU: #R404A
$295.00 USD
R404A (R-125/R-143a/R-134a) (44/52/4 wt%)
BRAND: Genteq
SKU: #3737
$200.00 USD
BRAND: Genteq
Sold Out
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Sold Out
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
SKU: #6303R
Genteq Condenser Fan ECM Motor, 850/1100 RPM, 1/3 HP, 208-230 V, 48 Frame, Totally Enclosed Air Over
$303.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
SKU: #D2851
$697.00 USD
Replaces: Trane and Fasco models: X70671653-01,X70671656-01, X70671654, X70671652-01, MOT9192, MOT9188, 7126-4088, 7126-4089, 7126-4090, 7126-4299
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Sold Out
Replaces: GE #5KC29BG5866S
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #9724
$201.60 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
SKU: #L070X1/2
$12.10 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
SKU: #1082031
$13.75 USD
BRAND: Browning
SKU: #2454759
$29.70 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Marathon
SKU: #B318
$468.00 USD
BRAND: Genteq
SKU: #6407
$590.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
SKU: #2824
$345.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #FDL1054
$371.70 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #BL6414
$231.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Genteq Condenser Fan ECM Motor, 850/1100 RPM, 1/5 HP, 208-230 V, 48 Frame, Totally Enclosed Air Over
Sold Out
Available in 2-4 days

HVAC
Plumbing
Tools & Test Instruments