Home
HVAC
HVAC Motors
OEM Replacement Motors
Century OEM Replacement Motor, 1550 RPM, 1/25 HP, 115 V, 4.4" Diameter, Open Air Over
Century OEM Replacement Motor, 1550 RPM, 1/25 HP, 115 V, 4.4" Diameter, Open Air Over
Availability:
Out-Stock
- Fan Coil Motor
- Shaded Pole
- Sleeve Bearing
- 3/8" Diameter Double Shaft with Flat
- 36" Leads
- Extended Studs Lead End, Resilient Ring Mounting
- HM102-0040 replaces the following brands and item numbers: Trane, Dunham-Bush, American Standard, Nesbitt, York, Fedders, Carrieer, U.S. Air and other fan coil unit applications
$304.50 USD
SPECIFICATIONS
| Nameplate Specifications | |
| UPC | 786674006509 |
| Output HP | 1/25 Hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Current | 1.4 A |
| Service Factor | 1 |
| Duty | Continuous Air Over |
| Frame | 4.4 |
| Thermal Protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |
| Speed | 1550 rpm |
| Phase | 1 |
| Insulation Class | B |
| Enclosure | Open Air Over |
| Ambient Temperature | 40 °C |
| CSA | Y |
| Technical Specifications | |
| Electrical Type | Shaded Pole |
| Poles | 4 |
| Mounting | Resilient Base |
| Opp Drive End Bearing | Sleeve |
| Shaft Type | Flat |
| Shaft Extension | 7 1/4 X 3/8 X 7 1/4 in |
| Rotation | Counterclockwise Lead End |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Overall Length | 17.50 in |
| Shaft Diameter | 0.375 in |
MANUALS
Related products
BRAND: Supplyshop
SKU: #R404A
$295.00 USD
R404A (R-125/R-143a/R-134a) (44/52/4 wt%)
BRAND: Century
SKU: #OLE1106H
$798.00 USD
Replaces: Lennox #88C730
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #OWW6516
$295.05 USD
Replaces: for several Westinghouse "Whispaire" air conditioner motors #319P300, 319P611, 319P982, 322P757, 319P420, 319P934 and 322P629
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #OWW4517
$337.05 USD
Replaces: for Westinghouse "Whispaire" air conditioner motors
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
SKU: #6303R
Genteq Condenser Fan ECM Motor, 850/1100 RPM, 1/3 HP, 208-230 V, 48 Frame, Totally Enclosed Air Over
$303.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
SKU: #D2851
$697.00 USD
Replaces: Trane and Fasco models: X70671653-01,X70671656-01, X70671654, X70671652-01, MOT9192, MOT9188, 7126-4088, 7126-4089, 7126-4090, 7126-4299
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
SKU: #3737
$200.00 USD
BRAND: Genteq
Sold Out
Replaces: GE #5KC29BG5866S
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #9724
$201.60 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
SKU: #L070X1/2
$12.10 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
SKU: #1082031
$13.75 USD
BRAND: Browning
SKU: #2454759
$29.70 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Marathon
SKU: #B318
$468.00 USD
BRAND: Genteq
SKU: #6407
$590.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
SKU: #2824
$345.00 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #FDL1054
$371.70 USD
Available in 2-4 days
BRAND: Century
SKU: #BL6414
$231.00 USD
Available in 2-4 days

HVAC
Plumbing
Tools & Test Instruments