Marathon Belt Drive Motor, 1725 RPM, 1/3 HP, 115/208-230 V, 48Z Frame, Open Drip Proof
- Heavy gauge steel frame and base
- Ball bearings
- 5/8" thru-bolts, shaft end
- 48Y and 48YZ Frame have 48/56 Frame mounting holes
- 1/2" x 1-7/8" shaft with 1-5/8" flat
$307.00 USD
PRODUCT INFO
Features
Automatic reset overload protected. Continuous duty ball bearing motors designed for belt driven fans and blowers, roof ventilators and exhaust fans. 60 Hz, permanently lubricated, open dripproof, 40°C ambient. Reversible rotation. Resilient base. Keyed 5/8" shaft except as noted. 1-5/8" long flat on shaft
SPECIFICATIONS
| Nameplate Specifications | |
| UPC | 722856023155 |
| Output HP | 0.33 Hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Current | 5.8/3.1-2.9 A |
| Service Factor | 1.35 |
| Duty | Continuous |
| Frame | 48Z |
| Thermal Protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Speed | 1725 rpm |
| Phase | 1 |
| Insulation Class | B |
| Enclosure | Open Drip Proof |
| Ambient Temperature | 40 °C |
| CSA | Y |
| Technical Specifications | |
| Electrical Type | Capacitor Start Induction Run |
| Poles | 4 |
| Mounting | Resilient Base - Extended Studs |
| Opp Drive End Bearing | Ball |
| Shaft Type | Single Special Extension |
| Frame Length | 6.25 in |
| Shaft Extension | 1.97 in |
| Rotation | Selective Counterclockwise |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Overall Length | 10.22 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
MANUALS
Related products
BRAND: Supplyshop
R404A (R-125/R-143a/R-134a) (44/52/4 wt%)
BRAND: Marathon
BRAND: Marathon
BRAND: Marathon
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: Trane and Fasco models: X70671653-01,X70671656-01, X70671654, X70671652-01, MOT9192, MOT9188, 7126-4088, 7126-4089, 7126-4090, 7126-4299
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
BRAND: Genteq
Replaces: GE #5KC29BG5866S
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
Available in 2-4 days
BRAND: Browning
BRAND: Browning
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Available in 2-4 days
BRAND: Century
Available in 2-4 days
BRAND: Genteq
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: Carrier #E020-705563-02 and 7817-0299
Available in 2-4 days
BRAND: Fasco
Replaces: IEC #5KCP29BK6777S, 5KCP29BK790S, 5KCP29BK8383S, 700215-16
On Back Order Until Beginning of Sept. 2024
BRAND: Century
Replaces motors in units by Carrier/Bryant and others
Available in 2-4 days

HVAC
Plumbing
Tools & Test Instruments